O firmie

Mesgum to polska firma zajmująca się produkcją wyrobów gumowych. Produkowane przez nas elementy znajdują swoje zastosowanie między innymi w branży motoryzacyjnej, AGD, przemyśle energetycznym czy gazowym.

Już od ponad 30 lat robimy wszystko aby współpraca z nami odbywała się jedynie na najwyższym poziomie.

Zdobyte przez nas certyfikaty ISO 9001 i ISO TS 16949 czynią z nas wiarygodnego partnera biznesowego. Lata doświadczeń w branży gumowej pozwoliły nam rozwinąć się zarówno technologicznie jak również skompletować zespół specjalistów, dzięki którym efekty naszej pracy doceniają dziś klienci z całego świata. Zależy nam aby firma Mesgum kojarzyła się z wysoką jakością usług, terminowością i indywidualnym podejściem do każdego zamówienia, bez względu na jego wielkość. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych kontrahentów, regularnie szkolimy naszą kadrę i nieustannie poszerzamy wachlarz dostępnych produktów.

Zapraszamy do współpracy!

Historia firmy

Firma Mesgum swoje początki miała w roku 1984 w Zielonce. Założona przez Mieczysława Włostowskiego, początkowo zajmowała się produkcją na niewielką skalę elementów gumowych oraz gumowo-metalowych głównie dla jednego dostawcy, którym był koncern Fiata. W miarę upływu lat grono klientów znacząco się powiększyło, a mały podwórkowy biznes zmienił się w prężnie działającą firmę, która dzięki swemu zaangażowaniu i niezawodności powoli stawała się jednym z głównych producentów części gumowych w Polsce.

W roku 2009 Mesgum zyskuje nowego Dyrektora do Spraw Rozwoju w postaci Krzysztofa Włostowskiego. Jest to przełomowy moment dla firmy, która w kolejnych latach poddana zostanie głębokiej restrukturyzacji, a jedną z pierwszych zmian będzie przeniesienie działalności Mesgum do nowej hali produkcyjnej wybudowanej w Kobyłce pod Warszawą. Wraz z nową siedzibą powiększa się również park maszyn, wprowadzone zostają nowe technologie produkcji, które umożliwiają dywersyfikację usług, a co za tym idzie Mesgum odnotowuje znaczący wzrost przychodów. W międzyczasie Mesgum regularnie przechodzi audyty jakościowe przeprowadzane przez swoich kluczowych klientów, może się pochwalić uzyskanymi certyfikatami ISO 9001 (od roku 2002) oraz ISO TS 16949 ( od roku 2013), które czynią z firmy poważnego i wiarygodnego partnera biznesowego.

5ego lutego 2015 dobiega końca proces przekształcenia firmy Mesgum z działalności gospodarczej w spółkę z.o.o. Od tego momentu rozpoczyna się okres dynamicznego rozwoju i kolejnych inwestycji, które uczynią z Mesgum potentata nie tylko na europejskim ale i światowym rynku producentów elementów gumowych”

1984 - Rozpoczęcie działalności WAZG MESGUM

Początki firmy Mesgum sięgają roku 1984, kiedy to Mieczysław Włostowski rozpoczyna własną działalność, związaną z produkcją elementów gumowych. Swoje doświadczenie technologiczne zdobywał w Warszawskich Zakładach Nowotki, zajmujących się w tamtym okresie budową silników do czołgów. Zdobyta tam wiedza oraz umiejętności skłaniają go do podjęcia decyzji o rozpoczęciu nowego etapu w swoim życiu zawodowym, jakim będzie wejście w branże przemysłu gumowego.

W połowie lat 80-tych, przy pomocy dawnej spółdzielni rzemieślniczej mieszczącej się w Zielonce, nawiązuje pierwszy kontakt z Grupą Fiata. Wkrótce potem firma Mesgum kupuje pierwsze prasy wulkanizacyjne, na których rozpoczyna produkcję wsporników resora do Fiata 126p.

1990

Na początku lat 90-tych rozwój firmy Mesgum nabiera tempa. Wpływ na to miało rozpoczęcie rozmów z Iskrą Kielce, jednym z największych producentów łożysk w Polsce/Europie/na świecie. Świeżo podpisany kontrakt pochłonął wówczas cale możliwości produkcyjne firmy Mesgum. Zaczęto wytwarzać ponad 1,5 mln uszczelek łożyskowych miesięcznie.

1995

W połowie lat 90-tych następuje przejęcie Iskry Kielce przez japońską grupę kapitałową, czego konsekwencją jest rozwiązanie współpracy z dotychczasowymi dostawcami. Firma Mesgum podejmuje wówczas ryzykowną decyzję o uruchomieniu produkcji uszczelnień, wytwarzanych na bazie kauczuków FKM / FPM dla grupy FIAT.

Z biegiem czasu okazuje się, że ryzyko się opłaciło, a mała, rodzinna firma jaką było Mesgum stała się jednym z wiodących producentów elementów fluorowych w Polsce.

2002

Z uwagi na coraz większe wymagania jakościowe, firma W.A.Z.G Mesgum postanawia wdrożyć system zarządzania jakością ISO 9001 wraz ze standardami motoryzacyjnymi.

2008

Z powodu zauważalnej stagnacji rozwoju W.A.Z.G Mesgum zostaje uruchomiony proces analizy i restrukturyzacji firmy . Za jej przebieg odpowiedzialny jest syn Mieczysława Włostowskiego – Krzysztof Włostowski. Jednymi z głównych założeń były weryfikacja struktury oraz polityki firmy, określnie założeń strategicznych oraz planu restrukturyzacji.

2009

Krzysztof Włostowski obejmuje stanowisko dyrektora ds. rozwoju.

I etap restrukturyzacji:

  • modernizacja starego zakładu położonego w Zielonce
  • rozpoczęcie współpracy z Grupą PSA
  • zakup pierwszej wtryskkarki marki ENGEL, dedykowanej pod produkcję detali na bazie FKM

2010

To rok pełen wyzwań, szkoleń oraz nauki związanej z technologią wtryskową. Z początkiem roku dochodzi do instalacji pierwszej wtryskarki kupionej jeszcze w 2009 roku. Kolejnym krokiem jest rozwój technologii bloków zimno-kanałowych, które gwarantowały usprawnienie procesu produkcyjnego oraz redukcje ilości odpadów , co automatycznie przekładało się na optymalizację kosztów.

2011

Dzięki wcześniej wspomnianym działaniom firma podejmuje szybką decyzję o zakupie pionowej wtryskarki marki ENGEL. Aby zapewnić sobie bardziej precyzyjną kontrole produkowanych wyrobów, Mesgum inwestuje w rozwój izby pomiarowej. Główną zakupem staje się video-mikroskop firmy Mitutoyo.

2012

Ze względu na ciągły rozwój oraz coraz większe zapotrzebowanie na przestrzeń produkcyjno- magazynową, Mesgum rozpoczyna budowę nowego zakładu produkcyjnego o powierzchni 1200m2. Do inwestycji skłania nas również rozwój systemu zarządzania jakością oraz wymagania naszych klientów.

2013

Oddanie do użytku nowej hali produkcyjnej o powierzchni 1200 m2. Rok 2013 to również okres samodoskonalenia się, a co za tym idzie wdrożenie kolejnego etapu certyfikacji związanej szczególnie z rynkiem motoryzacyjnym. Firma rozwija system zarządzania jakością ISO/TS 16949 oraz zostaje dopuszczona do produkcji dla odbiorców OEM. Dodatkowo zostają zakupione dwie nowe wtryskarki firmy ENGEL i MAPLAN oraz zostaje uruchomiony system ERP, EDI.

2015

Powiększenie parku maszynowego o nowe wtryskarki o sile zwarcia 400 ton. W wyniku bardzo dużej ilości produkowanych elementów firma dostrzega wąskie gardło w procesie czyszczenia oraz selekcji gotowego wyrobu. Aby zwiększyć produktywność w tym obszarze produkcji, firma postanawia wdrożyć obróbkę kriogeniczną finalnego wyrobu. Dzięki wyżej wymienionej technologii produktywność wzrasta do kilkuset tysięcy sztuk gotowego wyrobu dziennie.

Cele i strategia

W ciągu 30 lat istnienia firma przekształciła się z małego, rodzinnego zakładu w nowoczesną fabrykę, w której wykorzystywane są najnowsze technologie produkcyjne i która spełnia wszelkie normy jakościowe wymagane od globalnych odbiorców. Celem firmy Mesgum od zawsze było wychodzenie naprzeciw klientom, zaspokajanie ich potrzeb i utrzymywanie wysokiego poziomu usług. Staramy się ciągle rozwijać i unowocześniać tak, aby produkty przez nas oferowane były najwyższej jakości i spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa. W tym celu pracujemy na maszynach takich światowych marek jak ENGEL czy MAPLAN. Starannie dobieramy naszych dostawców, a nasi pracownicy przechodzą gruntowne szkolenia w zakresie obsługi i technik produkcji.

Od roku 2009, kiedy to dokonaliśmy zakupu pierwszej wtryskarki marki ENGEL, dedykowanej wówczas pod produkcję detali na bazie FKM nasz park maszyn znacząco się powiększył, między innymi o najnowszą maszynę do obróbki kriogenicznej detali gumowych. W 2011 roku firma Mesgum zainwestowała w laboratorium kontrolno-pomiarowe wyposażone między innymi w video mikroskop, które pozwala dokładnie i szczegółowo prowadzić pomiary elementów dostarczanych do naszych klientów.

W roku 2013 wraz z rozpoczęciem wdrożenia systemu ERP i EDI Mesgum stał się również posiadaczem certyfikatu ISO TS 16949, który to oficjalnie dopuszcza firmę do produkcji dla odbiorców OEM. Wraz z poszerzaniem swojej oferty i ekspansją na inne rynki m.in. branży AGD, Automotive czy Gazownictwa Mesgum zwiększył liczbę pracowników i rozpoczął proces wdrożenia systemu RCP dla lepszej kontroli nad dynamiką pracy w fabryce.

Wszystkie te zmiany, które dokonały się jak i nieustanne dalsze doskonalenie się, mają na celu uczynienie z firmy Mesgum idealnego partnera do współpracy B2B w dziedzinie wtrysku elementów gumowych. W ciągu najbliższych kilku lat planujemy poszerzyć wachlarz naszych usług i rozpocząć produkcję dla sektorów przetwórstwa TPE, termoformowania oraz zająć się wytwarzaniem precyzyjnych elementów metalowych.

Zasięg

Historia zasięgu

Sukces oraz ekspansja międzynarodowa Mesgum wynika z nieustanego zwracania uwagi na potrzeby rynkowe. Firma również nie zapomina o podejmowaniu działań związanych z rozwojem runku lokalnego. Dzięki dynamice jaką posiada Mesgum w przeciągu kilku lat zbudowaliśmy firmę o zasięgu globalnym.

2009 r – zasięg krajowy

2015 r – zasięg globalny ( 17 krajów / 55 klientów)

Ameryka

Wymagania rynku:

Na życzenie klienta Mesgum przeprowadza Certyfikacja UL na gotowym wyrobie oraz surowcu.

Szeroki wachlarz możliwości badań mieszanek według norm ISO, ASTM, DIN, EN

Proponowane warunki dostaw : EXW , FCA, FAS, FOB według incoterms 2010

Europa

Wymagania rynku:

Indywidualne podejście do każdego klienta. Elestyczne dostosowanie się do potrzeb rynku.

Szeroki wachlarz możliwości badań mieszanek według norm ISO, ASTM, DIN, EN

Proponowane warunki dostaw: EXW, FCA , DDP , DAP według incoterms 2010

Wschód

Wymagania rynku:

Dostosowanie się do ujednoliconych systemów obowiązkowej certyfikacji produktów min. w Krajach Azjatyckie, Rosji i Europy Wschodniej. Przeprowadzenie odpowiedniej klasyfikacji produktu wraz kompletem wymaganych badań i dopuszczeń .

Szeroki wachlarz możliwości badań mieszanek według norm ISO, ASTM, DIN, EN

Proponowane warunki dostaw: EXW, FCA , FAS, FOB według incoterms 2010